Oferta kształcenia - studia I stopnia

W roku akademickim 2024/2025 oferujemy kształcenie na kierunku:

- lingwistyka w biznesie, stacjonarne studia I stopnia (program studiów został zatwierdzony Uchwałą Nr 57 z dnia 26 lutego 2021 roku)

Absolwent lingwistyki w biznesie jest wykwalifikowanym specjalistą, który posiada zaawansowaną wiedzę na temat specyfiki dyscyplin właściwych dla studiowanego kierunku. Zna i rozumie interdyscyplinarne powiązania językoznawstwa oraz ekonomii i finansów, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia wiedzy humanistycznej w rozwoju społecznym, kulturowym i zawodowym jednostki. Posiada uporządkowaną wiedzę o kompleksowej naturze języka i specyfice kierunkowych języków obcych oraz ich znaczeniu w kształtowaniu jednostek, społeczeństw i kultur. Legitymuje się zaawansowaną znajomością dwóch języków obcych: języka angielskiego na poziomie C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz języka niemieckiego lub rosyjskiego na poziomie B2, co umożliwia mu swobodną komunikację w życiu codziennym i działalności zawodowej.

Wykazuje się umiejętnością merytorycznego argumentowania i formułowania wniosków i prognoz zarówno w języku ojczystym, jak też w językach kierunkowych. Wykorzystując język specjalistyczny, potrafi przygotować oraz zaprezentować kompleksowe wypowiedzi ustne i prace pisemne, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu ekonomii i biznesu. Znajomość procesów mikro- i makroekonomicznych, zasad funkcjonowania podmiotów społeczno-ekonomicznych oraz wdrażania konkurencyjnych i innowacyjnych rozwiązań łączy z wiedzą na temat praktycznych aspektów funkcjonowania biznesu w warunkach krajowych i międzynarodowych.

Rozumie złożoność zjawisk wpływających na realia i kulturę krajów angielskiego oraz niemieckiego lub rosyjskiego obszaru językowego, jak również Polski. Zdaje sobie sprawę z wyzwań współczesności oraz ich społecznych, kulturowych i ekonomicznych implikacji. Cechuje go potrzeba ustawicznego dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji. Jest przedsiębiorczy i kreatywny, gotów do przestrzegania zasad etycznych we wszystkich sferach swojego życia. Zna i rozumie zasady ochrony własności intelektualnej. Wyróżnia go otwartość, postawa prospołeczna oraz poczucie odpowiedzialności. Uzyskane kompetencje pozwalają na rozpoczęcie działalności zawodowej w obszarach wymagających zaawansowanej znajomości języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego oraz orientacji w sektorze społeczno-gospodarczym.

Ma możliwość podjęcia pracy w przedsiębiorstwach, instytucjach, jednostkach administracji publicznej zorientowanych na współpracę międzynarodową i kontakty zagraniczne, a także w sektorze usług wymagających zaawansowanej znajomości języków i kultur krajów europejskich.