Olimpiada Filozoficzna PT Filozoficznego
Olimpiada Filozoficzna sięga do idei i wartości, które przyświecały założycielom jej organizatora, czyli Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Kiedy ponad 100-lat temu Kazimierz Twardowski powoływał do życia Polskie Towarzystwo Filozoficzne, w swoim wystąpieniu nakreślił jego program, zgodnie z którym miało ono być przede wszystkim wolne od dogmatyzmu. Jak uznał: „Jedynym dogmatem Towarzystwa będzie przekonanie, że dogmatyzm jest największym wrogiem pracy naukowej”. To przekonanie oraz wspierające go wartości, takie jak otwartość na inne poglądy, gotowość do podejmowania dialogu z przedstawicielami odmiennych stanowisk, rzetelność badawcza i uczciwość stanowią podstawę ideową Olimpiady Filozoficznej.
Informacje wstępnePodstawą prawną, zgodnie z którą realizowana jest Olimpiada Filozoficzna, jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. z 2002 r., nr 13, poz. 125, z późn. zm.). Dotację na organizację Olimpiady Filozoficznej przyznaje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Komitety Olimpiady Filozoficznej mogą pozyskiwać dodatkowe fundusze, w formie nagród rzeczowych i dotacji od sponsorów, a także wykorzystywać środki własne, np. dostępne sale i sprzęt biurowy, pracę wolontariuszy.
Ideowym celem Olimpiady Filozoficznej jest przybliżenie jej uczestnikom zasadniczego dążenia, obecnego w filozofii od jej początków, czyli dążenia do „wyświetlenia prawdy”. Realizując ten cel Olimpiada Filozoficzna pozwala biorącym w niej udział uczestnikom osiągać poszerzone kompetencje w zakresie edukacji filozoficznej oraz umożliwia sprawdzenie nabytych umiejętności poprzez ich prezentację. Olimpiada Filozoficzna stwarza także możliwość do rozwinięcia takich przymiotów intelektualnych, jak umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i porównywania stanowisk filozoficznych, oraz refleksji nad własną postawą w stosunku do odmiennych poglądów.
Więcej informacji: https://ptfilozofia.pl/category/olimpiada/aktualnosci-olimpiady/
Komitet Okręgowy Olimpiady Filozoficznej (dla województwa warmińsko-mazurskiego)
Przewodniczący Komitetu Okręgowego - prof. dr hab. Józef Dębowski
Sekretarz Komitetu Okręgowego - dr Jadwiga Błahut-Prusik
Członek Komitetu Okręgowego - dr Agnieszka Biegalska
Członek Komitetu Okręgowego - dr Marcin Łyczak
adres e-mail: jadwiga.blahut@uwm.edu.pl
Dyżury Komitetu Okręgowego:
środa, godz. 13:15-14:45
Instytut Filozofii
Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie
10-725 Olsztyn, ul. Kurta Obitza 1, p. 320