Filozofia

Celem studiowania filozofii jest rozwijanie twórczego myślenia, ideałów humanizmu, tolerancji, wolności, sprawności moralnej i poznawczej oraz postawy społecznego zaangażowania. Kształcenie filozoficzne rozwija umiejętności w zakresie poprawnego rozumowania, rozpoznawania technik manipulacji, fałszywych, stereotypowych i krzywdzących założeń, prezentacji własnego punktu widzenia w sposób precyzyjny, logicznie ustrukturyzowany oraz uczciwości w ocenie.

Filozofia jest dla ludzi ciekawych świata i dociekliwych, dążących do samodzielności i niezależności w myśleniu i ocenianiu rzeczywistości, zdolnych do odważnej obrony własnych poglądów.

 

Dlaczego warto studiować filozofię?


1. Dlatego, że filozofia uczy logicznego myślenia, intelektualnej dyscypliny i sprawności działania – umiejętności i cnót cenionych i potrzebnych zawsze i wszędzie, także na rynku pracy. Są to umiejętności i sprawności, których wartość wzrasta wraz z rozwojem cywilizacji opartej na technologiach informatycznych i błyskawicznym rozrostem rzeczywistości cyfrowej.

2. Dlatego, ze studia filozoficzne przygotowują do podejmowania różnorodnych aktywności zawodowych i odgrywania ról społecznych wymagających wysokiej sprawności intelektualnej w zakresie konceptualizacji, zastosowania, analizowania, syntetyzowania oraz oceniania informacji w aspekcie spełniania przez nie kryteriów prawdziwości, rzetelności, precyzji, dowodliwości i bezstronności.

3. Dlatego, że studiowanie filozofii pozwala nabyć umiejętność intelektualnej samoobrony przed manipulacją i kontrolą, werbalnymi i pozawerbalnymi technikami manipulacji, związanymi z generowaniem ogromnych ilości informacji, zarówno prawdziwych i istotnych, jak i nieważnych, niepewnych i fałszywych.

4. Dlatego, że filozofia to umiejętność krytycznego myślenia, uodpornia na manipulację i konformizm, pozwala unikać dogmatyzmu i fanatyzmu, rozumieć i akceptować odmienność.

5. Dlatego, że studia filozoficzne uczą uczciwości, dociekliwości, intelektualnej elastyczności, bezstronności oraz konsekwencji i rozwagi w wydawaniu sądów odwagi i nonkonformizmu.

 

Kształcenie na kierunku filozofia jest zbliżone do aktualnie rozwijających się, zwłaszcza w krajach anglosaskich, studiów w zakresie myślenia krytycznego (critical thinking, critical thinking in philosophy).

 

 Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

 

  • instytucje kultury
  • instytucje samorządowe
  • fundacje, NGO
  • instytucje oświatowe
  • media, wydawnictwa
  • przedsiębiorstwa branży reklamowej, Public Relations
  • instytucje usługowe oraz w jednostki, w których wymagana jest umiejętność analitycznego i syntetycznego myślenia w rozwiązywaniu problemów zawodowych, łatwość dostosowywania się do nowych sytuacji i ról zawodowych, umiejętność argumentacji, przekonywania, negocjowania
  • samodzielna działalność gospodarcza