Znani absolwenci

ABSOLWENCI DZIENNIKARSTWA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

 

MICHAŁ BARTOSZEWICZ

 

Dyrektor Kreatywny czasopisma MADE IN Warmia & Mazury / Właściciel agencji AURIS MEDIA GROUP / Wykładowca Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie / Mentor Youth Business Poland

Absolwent Dziennikarstwa na UWM. Przedsiębiorca od kilkunastu lat tworzący nieszablonowe biznesy. Właściciel dwóch firm działających na rynku mediów i reklamy: czasopisma lifestylowego MADE IN Warmia & Mazury oraz agencji kreatywnej Auris Media Group (zajmującej się produkcją filmów reklamowych, animacji komputerowych i multimediów). Prowadząc AMG pracował dla marek takich Michelin, Johnson & Johnson, Schwarzkopf, Costa Coffee, Sephora, Lotto czy Auchan. Swoje doświadczenie od kilku lat przekazuje jako wykładowca i trener biznesu, łącząc przy tym swoją ogromną pasję do filozofii dalekiego wschodu i minimalizmu. Uczy, jak rozwijać biznes zachowując harmonię między „mieć” a „być”.

 

MICHAŁ PŁONKA

Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (2009-2012). Swoje pierwsze kroki stawiał w lokalnych mediach w Malborku, współtworząc bezpłatne gazety, telewizje internetowe. Przez 3 lata był redaktorem naczelnym serwisu mlodymalbork.pl - pierwszego portalu tworzonego przez młodych dla młodych. Był spikerem piłkarskim, w tej roli prowadził też mecze piłki ręcznej.

Od 2013 roku nieprzerwanie w TVN24, na początku jako asystent reportera, a od 5 lat producent magazynu "Polska i Świat". Kiedyś chciał zostać reporterem, a dzisiaj reporterami zarządza! W swoich obowiązkach ma m.in.: techniczną opiekę nad bieżącym wydaniem i oprawą programu, planowanie pracy zespołu, zarządzanie pracą asystentów i operatorów, planowanie wydań i emisji programu, koordynację współpracy programu z ośrodkami regionalnymi, współpracę z podmiotami zewnętrznymi, pozyskiwanie licencji oraz dużo papierkowej roboty.

 

ABSOLWENCI FILOLOGII ANGIELSKIEJ

 

WOJCIECH BORYSZEWSKI

Absolwent filologii angielskiej (licencjat) o specjalności nauczycielskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (2002), studia magisterskie ukończył na wydziale neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Od ukończenia studiów jest związany z nauczaniem języka angielskiego oraz zarządzaniem w edukacji, współpracował z wieloma szkołami publicznymi i językowymi, przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora metodycznego w jednej z olsztyńskich szkół językowych. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, między innymi poprzez warsztaty i kursy metodyczne, studia doktoranckie, studia podyplomowe. W 2022 roku ukończył studia podyplomowe Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Od 2019 roku jest związany z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, gdzie uczy języka angielskiego, zarządza projektami unijnymi, a także - od 2022 roku - pełni funkcję wicedyrektora i koordynatora programu matury międzynarodowej IB Diploma Programme.

 

BEATA BUBLEWICZ

Absolwentka filologii angielskiej UWM w Olsztynie, Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olsztynie (w klasie fortepianu) oraz Instytutu Dźwięków Radia 357 - reportaż/podcast. Posłanka na Sejm RP w latach 2005 - 2015, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i członkini Komisji Spraw Zagranicznych 3 kadencji specjalizująca się w prawach człowieka i pomocy rozwojowej dla najbiedniejszych krajów świata. Współtworzyła i doprowadziła do przyjęcia przez Sejm RP ustawy o współpracy rozwojowej. Urzędniczka samorządowa i przedsiębiorca - przez osiem lat zarządzała autoryzowanym salonem i serwisem Opel Polska sp. z o.o. w Olsztynie, a obecnie inwestorka w branży turystycznej na Warmii zaangażowana w popularyzację bioróżnorodności i hortiterapii. Zdecydowanie podkreśla, że najważniejsze jest dla niej zdrowie i życie ludzi. Dlatego, stworzyła z zespołem ekspertów projekt ustawy poprawiającej bezpieczeństwo pieszych, która (po zmianach) weszła w życie w 2021 r. W 2014 r. zainicjowała polską edycję międzynarodowej kampanii społecznej Golden Rules - "12 Złotych Zasad Bezpiecznej Jazdy". W ramach Dekady Działań ONZ na rzecz Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, zorganizowała 3 edycje ogólnopolskiego konkursu “Zwierzak za Kierownicą”, w których wzięło udział 30 tys. dzieci. W 2015 r. wydała książkę “12 Złotych Zasad Zwierzaka za Kierownicą”. Beata Bublewicz jest laureatką Przepustki Literackiej Miesięcznika Zwierciadło za tekst zatytułowany „Listy”, poświęcony zmarłemu tragicznie w 1993 roku ojcu, wybitnemu kierowcy rajdowemu Marianowi Bublewiczowi. Wydała 3 edycje książki poświęcone pamięci ojca oraz popularyzujące bezpieczne zachowania na drodze. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczyła na cele społeczne. Prywatnie mama wspaniałego syna Grzegorza Mariana i dwóch kundelków.

 

MACIEJ CHARYTONIAK

Urodzony w Mrągowie w 1984, wychowany w Reszlu, gitarzysta niekwestionowanej gwiazdy na firmamencie olsztyńskiego rocka – zespołu Łydka Grubasa. Po szkole średniej rozpoczął studia na Filologii Angielskiej w Olsztynie. Pracę magisterską napisał na temat form narracji w serialu ‘Miasteczko South Park’. W trakcie studiów zatrudnił się na wakacje w sklepie muzycznym, żeby zarobić na wzmacniacz do gitary i jak sam mówi:’ tak mi się to przeciągnęło do dwunastu lat’. Dodatkowo pod czujnym okiem dr Moniki Cichmińskiej przez rok uczył języka angielskiego w English Perfect. W 2008 roku dołączył do Łydki Grubasa, w której gra i spełnia się do dziś. Z Łydką nagrał do tej pory cztery albumy studyjne, a w 2019 roku zdobył Złotego Bączka - nagrodę publiczności festiwalu Pol'and'Rock za najlepszy koncert w poprzedzającym roku. Tej nagrodzie zawdzięcza jedno z najwspanialszych i najbardziej wzruszających doświadczeń swojego życia - koncert dla ok. 500 tys. osób. Jest wielkim fanem wszystkiego co dotyczy uniwersum Gwiezdnych Wojen (filmów, seriali, gier i książek), seriali: Przyjaciele, South Park i Czernobyl, muzyki rumuńskiego zespołu Dirty Shirt, książek Astrid Lindgren (kiedyś) i Timothy’ego Zahna oraz Andrzeja Sapkowskiego (obecnie). Ale przede wszystkim jest szczęśliwym mężem pięknie śpiewającej żony i kochającym ojcem równie utalentowanej córki.

 

MACIEJ JANKOWSKI

Absolwent filologii angielskiej na UWM w Olsztynie. Radiowiec, dziennikarz muzyczny, związany z Radiem Nowy Świat od początku istnienia stacji. Od czerwca 2022 roku pełni funkcję Kierownika Redakcji Muzycznej. Na co dzień współpracuje z cenionymi polskimi dziennikarzami, m.in Wojciechem Mannem, Magdą Jethon i Jerzym Sosnowskim. Na koncie ma liczne wywiady z zagranicznymi artystami (Def Leppard, The War On Drugs, Biffy Clyro, Joss Stone, John McLaughlin itd.) oraz setki zrealizowanych audycji i programów radiowych. Współtworzy muzyczny projekt Radia Nowy Świat „The Redaktors”, w którego skład wchodzą: Wojciech Waglewski, Fisz, Marek Napiórkowski, Krzysztof Grabowski, Marcelina Słomian i Monika Borzym. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w olsztyńskiej rozgłośni akademickiej UWM FM podczas studiów na filologii angielskiej, które ukończył w 2019 roku.

Zdjęcie: Rafał Lewandowski, Radio Nowy Świat

 

DR BARTOSZ LUTOSTAŃSKI

Absolwent Katedry Filologii Angielskiej UWM. Jego praca licencjacka poświęcona dramatowi W.B. Yeatsa została wyróżniona w konkursie Dziekana Wydziału Humanistycznego na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2007/2008. Po uzyskaniu tytułu doktora z dziedziny literaturoznawstwo na uniwersytecie Gdańskim Bartosz Lutostański wrócił na UWM w roku 2017. Przez dwa lata pracy w Katedrze Filologii Angielskiej uczył tłumaczeń pisemnych, literatury angielskiej XVII wieku oraz wykładał historię literatury brytyjskiej od XVI-XIX w. Od 2019 roku pracuje w Zakładzie Kultury Brytyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Rady Dydaktycznej Międzykulturowych Studiów Filologicznych, asystentem redaktora naczelnego w czasopiśmie Anglica, organizatorem cyklu spotkań poświęconych nowym mediom oraz gospodarzem kanału podcastowego IESP. Pracuje również w charakterze eksperta dla fundacji Fulbrighta Warszawie. Publikował w wiodących czasopismach polskich oraz dla znanych wydawnictw w Europie.

 

GLORIA PRADO-CERLAK

Pracownik Szefostwa Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kierunków; filologia angielska, (specjalność translatorska) oraz stosunków międzynarodowych. Zawsze była wysoce zmotywowaną studentką, by rozwijać się w dziedzinach językowych, jak również sferach spraw zagranicznych i obronności. Zdaniem Glorii, studia na kierunku filologia angielska dały jej przede wszystkim solidny background językowy, który okazał się nieoceniony w dzisiejszych czasach. Nie ukrywa także, że studia te były wyzwaniem pod kątem organizacyjnym – ciężko było znaleźć czas wolny w natłoku nauki i obowiązków. Były więc swego rodzaju szkołą życia, szczególnie pierwszy rok. Z okresu studiów najmilej wspomina (mimo stosów kserówek do odrobienia J) zajęcia z gramatyki praktycznej u dr. Łaguna oraz wciągające piątkowe wykłady u dr. Bogdanowicza.

 

MAŁGORZATA STARCZEWSKA

Absolwentka filologii angielskiej na UWM w Olsztynie. Od 2003 roku lektorka języka angielskiego, specjalizująca się w nauczaniu dorosłych i coachingu językowym. W swojej pracy dydaktycznej stawia na budowanie relacji i autonomię osób uczących się języka angielskiego. W 2016 roku objęła funkcję metodyka w Empik School. Od 2018 roku związana z olsztyńską szkołą językową Modern School, gdzie jako Dyrektor ds. Edukacji dba między innymi o jakość nauczania oraz rozwój kadry lektorskiej. Współpracuje z Edunation, występując w charakterze prelegentki na ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli języków obcych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa kognitywnego i neurodydaktyki.

 

AGATA SZCZESZAK-BREWER