Znani absolwenci

ABSOLWENCI DZIENNIKARSTWA I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ

 

MICHAŁ BARTOSZEWICZ

 

Dyrektor Kreatywny czasopisma MADE IN Warmia & Mazury / Właściciel agencji AURIS MEDIA GROUP / Wykładowca Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie / Mentor Youth Business Poland

Absolwent Dziennikarstwa na UWM. Przedsiębiorca od kilkunastu lat tworzący nieszablonowe biznesy. Właściciel dwóch firm działających na rynku mediów i reklamy: czasopisma lifestylowego MADE IN Warmia & Mazury oraz agencji kreatywnej Auris Media Group (zajmującej się produkcją filmów reklamowych, animacji komputerowych i multimediów). Prowadząc AMG pracował dla marek takich Michelin, Johnson & Johnson, Schwarzkopf, Costa Coffee, Sephora, Lotto czy Auchan. Swoje doświadczenie od kilku lat przekazuje jako wykładowca i trener biznesu, łącząc przy tym swoją ogromną pasję do filozofii dalekiego wschodu i minimalizmu. Uczy, jak rozwijać biznes zachowując harmonię między „mieć” a „być”.

 

MICHAŁ PŁONKA

Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (2009-2012). Swoje pierwsze kroki stawiał w lokalnych mediach w Malborku, współtworząc bezpłatne gazety, telewizje internetowe. Przez 3 lata był redaktorem naczelnym serwisu mlodymalbork.pl - pierwszego portalu tworzonego przez młodych dla młodych. Był spikerem piłkarskim, w tej roli prowadził też mecze piłki ręcznej.

Od 2013 roku nieprzerwanie w TVN24, na początku jako asystent reportera, a od 5 lat producent magazynu "Polska i Świat". Kiedyś chciał zostać reporterem, a dzisiaj reporterami zarządza! W swoich obowiązkach ma m.in.: techniczną opiekę nad bieżącym wydaniem i oprawą programu, planowanie pracy zespołu, zarządzanie pracą asystentów i operatorów, planowanie wydań i emisji programu, koordynację współpracy programu z ośrodkami regionalnymi, współpracę z podmiotami zewnętrznymi, pozyskiwanie licencji oraz dużo papierkowej roboty.

 

ABSOLWENCI FILOLOGII ANGIELSKIEJ

 

WOJCIECH BORYSZEWSKI

Absolwent filologii angielskiej (licencjat) o specjalności nauczycielskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (2002), studia magisterskie ukończył na wydziale neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego (2005). Od ukończenia studiów jest związany z nauczaniem języka angielskiego oraz zarządzaniem w edukacji, współpracował z wieloma szkołami publicznymi i językowymi, przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora metodycznego w jednej z olsztyńskich szkół językowych. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, między innymi poprzez warsztaty i kursy metodyczne, studia doktoranckie, studia podyplomowe. W 2022 roku ukończył studia podyplomowe Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). Od 2019 roku jest związany z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, gdzie uczy języka angielskiego, zarządza projektami unijnymi, a także - od 2022 roku - pełni funkcję wicedyrektora i koordynatora programu matury międzynarodowej IB Diploma Programme.

 

BEATA BUBLEWICZ

Absolwentka filologii angielskiej UWM w Olsztynie, Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Olsztynie (w klasie fortepianu) oraz Instytutu Dźwięków Radia 357 - reportaż/podcast. Posłanka na Sejm RP w latach 2005 - 2015, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i członkini Komisji Spraw Zagranicznych 3 kadencji specjalizująca się w prawach człowieka i pomocy rozwojowej dla najbiedniejszych krajów świata. Współtworzyła i doprowadziła do przyjęcia przez Sejm RP ustawy o współpracy rozwojowej. Urzędniczka samorządowa i przedsiębiorca - przez osiem lat zarządzała autoryzowanym salonem i serwisem Opel Polska sp. z o.o. w Olsztynie, a obecnie inwestorka w branży turystycznej na Warmii zaangażowana w popularyzację bioróżnorodności i hortiterapii. Zdecydowanie podkreśla, że najważniejsze jest dla niej zdrowie i życie ludzi. Dlatego, stworzyła z zespołem ekspertów projekt ustawy poprawiającej bezpieczeństwo pieszych, która (po zmianach) weszła w życie w 2021 r. W 2014 r. zainicjowała polską edycję międzynarodowej kampanii społecznej Golden Rules - "12 Złotych Zasad Bezpiecznej Jazdy". W ramach Dekady Działań ONZ na rzecz Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, zorganizowała 3 edycje ogólnopolskiego konkursu “Zwierzak za Kierownicą”, w których wzięło udział 30 tys. dzieci. W 2015 r. wydała książkę “12 Złotych Zasad Zwierzaka za Kierownicą”. Beata Bublewicz jest laureatką Przepustki Literackiej Miesięcznika Zwierciadło za tekst zatytułowany „Listy”, poświęcony zmarłemu tragicznie w 1993 roku ojcu, wybitnemu kierowcy rajdowemu Marianowi Bublewiczowi. Wydała 3 edycje książki poświęcone pamięci ojca oraz popularyzujące bezpieczne zachowania na drodze. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczyła na cele społeczne. Prywatnie mama wspaniałego syna Grzegorza Mariana i dwóch kundelków.

 

MACIEJ CHARYTONIAK

Urodzony w Mrągowie w 1984, wychowany w Reszlu, gitarzysta niekwestionowanej gwiazdy na firmamencie olsztyńskiego rocka – zespołu Łydka Grubasa. Po szkole średniej rozpoczął studia na Filologii Angielskiej w Olsztynie. Pracę magisterską napisał na temat form narracji w serialu ‘Miasteczko South Park’. W trakcie studiów zatrudnił się na wakacje w sklepie muzycznym, żeby zarobić na wzmacniacz do gitary i jak sam mówi:’ tak mi się to przeciągnęło do dwunastu lat’. Dodatkowo pod czujnym okiem dr Moniki Cichmińskiej przez rok uczył języka angielskiego w English Perfect. W 2008 roku dołączył do Łydki Grubasa, w której gra i spełnia się do dziś. Z Łydką nagrał do tej pory cztery albumy studyjne, a w 2019 roku zdobył Złotego Bączka - nagrodę publiczności festiwalu Pol'and'Rock za najlepszy koncert w poprzedzającym roku. Tej nagrodzie zawdzięcza jedno z najwspanialszych i najbardziej wzruszających doświadczeń swojego życia - koncert dla ok. 500 tys. osób. Jest wielkim fanem wszystkiego co dotyczy uniwersum Gwiezdnych Wojen (filmów, seriali, gier i książek), seriali: Przyjaciele, South Park i Czernobyl, muzyki rumuńskiego zespołu Dirty Shirt, książek Astrid Lindgren (kiedyś) i Timothy’ego Zahna oraz Andrzeja Sapkowskiego (obecnie). Ale przede wszystkim jest szczęśliwym mężem pięknie śpiewającej żony i kochającym ojcem równie utalentowanej córki.

 

MACIEJ JANKOWSKI

Absolwent filologii angielskiej na UWM w Olsztynie. Radiowiec, dziennikarz muzyczny, związany z Radiem Nowy Świat od początku istnienia stacji. Od czerwca 2022 roku pełni funkcję Kierownika Redakcji Muzycznej. Na co dzień współpracuje z cenionymi polskimi dziennikarzami, m.in Wojciechem Mannem, Magdą Jethon i Jerzym Sosnowskim. Na koncie ma liczne wywiady z zagranicznymi artystami (Def Leppard, The War On Drugs, Biffy Clyro, Joss Stone, John McLaughlin itd.) oraz setki zrealizowanych audycji i programów radiowych. Współtworzy muzyczny projekt Radia Nowy Świat „The Redaktors”, w którego skład wchodzą: Wojciech Waglewski, Fisz, Marek Napiórkowski, Krzysztof Grabowski, Marcelina Słomian i Monika Borzym. Pierwsze kroki w zawodzie stawiał w olsztyńskiej rozgłośni akademickiej UWM FM podczas studiów na filologii angielskiej, które ukończył w 2019 roku.

Zdjęcie: Rafał Lewandowski, Radio Nowy Świat

 

DR BARTOSZ LUTOSTAŃSKI

Absolwent Katedry Filologii Angielskiej UWM. Jego praca licencjacka poświęcona dramatowi W.B. Yeatsa została wyróżniona w konkursie Dziekana Wydziału Humanistycznego na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2007/2008. Po uzyskaniu tytułu doktora z dziedziny literaturoznawstwo na uniwersytecie Gdańskim Bartosz Lutostański wrócił na UWM w roku 2017. Przez dwa lata pracy w Katedrze Filologii Angielskiej uczył tłumaczeń pisemnych, literatury angielskiej XVII wieku oraz wykładał historię literatury brytyjskiej od XVI-XIX w. Od 2019 roku pracuje w Zakładzie Kultury Brytyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest członkiem Rady Dydaktycznej Międzykulturowych Studiów Filologicznych, asystentem redaktora naczelnego w czasopiśmie Anglica, organizatorem cyklu spotkań poświęconych nowym mediom oraz gospodarzem kanału podcastowego IESP. Pracuje również w charakterze eksperta dla fundacji Fulbrighta Warszawie. Publikował w wiodących czasopismach polskich oraz dla znanych wydawnictw w Europie.

 

GLORIA PRADO-CERLAK

Pracownik Szefostwa Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kierunków; filologia angielska, (specjalność translatorska) oraz stosunków międzynarodowych. Zawsze była wysoce zmotywowaną studentką, by rozwijać się w dziedzinach językowych, jak również sferach spraw zagranicznych i obronności. Zdaniem Glorii, studia na kierunku filologia angielska dały jej przede wszystkim solidny background językowy, który okazał się nieoceniony w dzisiejszych czasach. Nie ukrywa także, że studia te były wyzwaniem pod kątem organizacyjnym – ciężko było znaleźć czas wolny w natłoku nauki i obowiązków. Były więc swego rodzaju szkołą życia, szczególnie pierwszy rok. Z okresu studiów najmilej wspomina (mimo stosów kserówek do odrobienia J) zajęcia z gramatyki praktycznej u dr. Łaguna oraz wciągające piątkowe wykłady u dr. Bogdanowicza.

 

MAŁGORZATA STARCZEWSKA

Absolwentka filologii angielskiej na UWM w Olsztynie. Od 2003 roku lektorka języka angielskiego, specjalizująca się w nauczaniu dorosłych i coachingu językowym. W swojej pracy dydaktycznej stawia na budowanie relacji i autonomię osób uczących się języka angielskiego. W 2016 roku objęła funkcję metodyka w Empik School. Od 2018 roku związana z olsztyńską szkołą językową Modern School, gdzie jako Dyrektor ds. Edukacji dba między innymi o jakość nauczania oraz rozwój kadry lektorskiej. Współpracuje z Edunation, występując w charakterze prelegentki na ogólnopolskich konferencjach dla nauczycieli języków obcych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa kognitywnego i neurodydaktyki.

 

AGATA SZCZESZAK-BREWER

Writer, scholar, teacher, activist. She is a Professor of English at John P. Collett Chair in Rhetoric at WABASH, a private liberal arts college in Crawfordsville, Indiana,  USA). She earned her BA in English at WSP Olsztyn/University of Warmia and Mazury, then, MA in English at University of Wrocław. She came to the United States as a Rotary Foundation Ambassadorial Scholar in 2002. Her next step was to earn Ph.D. at the University of South Carolina in 2006. She teaches courses on South African Literature, Irish Literature, James Joyce, 20th-century British and Irish Literature, and Postcolonial Theory, among others. She has published two books: Empire and Pilgrimage in Conrad and Joyce (University Press of Florida, 2010) and Critical Approaches to Joseph Conrad (University of South Carolina Press, 2015). Among her publications are: Critical Approaches to Joseph Conrad (ed). Columbia: University of South Carolina Press, 2015; Empire and Pilgrimage in Conrad and Joyce. University Press of Florida. James Joyce Series. 2010; and “A Comma.” River Poets Journal. Vol 6, No. 3. Autumn/Winter 2012. In 2008, she received The Bruce Harkness Young Conrad Scholar Award for 2007 (from the Joseph Conrad Society of America, awarded at the 2008 MLA Convention); in 2019, Black Warrior Review's Creative Nonfiction Prize; and in 2022 she became the winner of the Gournay Prize for The Hunger Book: A Memoir from Communist Poland (Ohio State University Press, 2023). https://www.agatabrewer.com/

 

ADAM SZUMOREK

Nauczyciel, pastor, pisarz, wykładowca kaznodziejstwa. Oprócz filologii angielskiej na UWM, studiował kaznodziejstwo w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. Na Uniwersytecie w Chester (we współpracy z Spurgeon’s College) uzyskał tytuł Doctor of Philosophy z teologii. W swojej pracy doktorskiej przedstawia zastosowanie lingwistyki kognitywnej w interpretacji Biblii i kaznodziejstwie skupiając się na efektywnym wykorzystaniu metafor w kazaniach.  Adam Szumorek jest jednym z pastorów w Społeczności Chrześcijańskiej TOMY w Tomaszowie Mazowieckim i pracuje z Misją Proem, gdzie uczy różne grupy wiekowe i odpowiada za projekty związane z edukacją biblijną.  Współpracuje także z Langham Partnership na rzecz rozwoju chrześcijańskiej edukacji na świecie i uczy kaznodziejstwa w różnych kontekstach kulturowych. W 2021 był jednym z czterech głównych mówców na międzynarodowej konferencji Lausanne Europe.  Jest także autorem książek Spotkanie z Wszechmocnym, Na bezdrożach Starego Testamentu, Wywrotowe historie oraz serii podręczników do studiowania Biblii. Jego najnowsza książka o wykorzystaniu lingwistyki kognitywnej w kaznodziejstwie pt. Seeing and Showing the Unseen ma rekomendację profesora Zoltána Kövecsesa.  Jego największą pasją jest nauczanie Biblii w sposób, który porusza umysły, emocje i wyobraźnię współczesnych słuchaczy. Jednak ze wszystkich swoich życiowych ról najbardziej cieszy się z tego, że jest dzieckiem Boga.

 

KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI

Nauczyciel języka angielskiego, wychowawca młodzieży i dyrektor szkoły. Ukończył wyższe studia zawodowe w zakresie filologii angielskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (1999) oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2001). Absolwent studiów podyplomowych w zakresie coachingu menedżerskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (2018). W latach 2012 – 2022 dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie, od 2022 roku dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. W 2019 roku odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. 

 

ABSOLWENCI FILOLOGII GERMAŃSKIEJ

 

EWA KALISZUK

Studia na kierunku filologia germańska ukończyła w 2001 r. i rozpoczęła pracę jako nauczyciel germanista w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie pokonując kolejno wszystkie stopnie nauczycielskiego awansu zawodowego aż do stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego. W okresie pracy w ZSGS odbyła ponad sto form doskonalenia zawodowego, w tym uzyskała tytuł Egzaminatora Języka Niemieckiego OKE w Łomży pełniąc następnie funkcję weryfikatora prac maturalnych, a w późniejszym czasie przewodniczącej zespołu egzaminatorów. Ukończyła kurs trenerski w zakresie TOC – Theory of Constraints for Education i studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. Była m.in. autorką programu nauczania oraz materiałów dydaktycznych do nauczania języka niemieckiego zawodowego w ZSGS oraz pakietów edukacyjnych z zakresu języka niemieckiego zawodowego do nauczania modułowego dla szkół gastronomicznych. Po krótkim okresie pełnienia w tej szkole funkcji p.o. wicedyrektora wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie i funkcję tę pełniła pięć lat. Jako dyrektor wdrożyła projekty modernizujące kierowaną przez nią szkołę na łączną kwotę prawie 30 mln zł, wprowadzając nowe zawody do oferty edukacyjnej szkoły, zapoczątkowała kształcenie dualne i szeroką współpracę z lokalnym rynkiem pracy. W uznaniu podjętych działań na rzecz rozwoju szkoły w styczniu 2018 r. została powołana do Ogólnopolskiej Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Ministrze Edukacji Narodowej, a następnie do Wojewódzkiej Rady Dyrektorów przy Warmińsko-Mazurskim Kuratorze Oświaty.

W lutym 2019 r. została powołana na III Zastępcę Prezydenta Olsztyna zajmując się od tego momentu już szeroko pojętą edukacją w mieście Olsztynie, zdrowiem, polityką społeczną, sportem i współpracą z organizacjami pozarządowymi. W roku 2020 ukończyła zorganizowany przez IBD Business School w Warszawie kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych poszerzając swoją wiedzę m.in. w zakresie prawa gospodarczego, publicznego i prywatnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa spółek kapitałowych oraz prawa gospodarczego UE. W roku 2022 uzyskała dyplom studiów podyplomowych Collegium Humanum na kierunku MBA. W ostatnim czasie pełniła funkcję przewodniczącej zespołów ds. opracowania kluczowych dokumentów dla Miasta Olsztyna: Strategii Rozwoju Miasta – Olsztyn 2030+ oraz Gminnego Programu Rewitalizacji 2030+.

W czerwcu 2022 r. została I Zastępcą Prezydenta Olsztyna. Swoją dotychczasową drogę zawodową, z której jest dumna, zawdzięcza podjętym przemyślanym decyzjom przed laty.

Jest dumna z ukończonych studiów na kierunku filologia germańska i twierdzi, że to właśnie te studia zawiodły ją dziś tak wysoko.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku była kandydatką paktu senackiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej (okręg 86); zdobyła mandat senatora XI kadencji, uzyskując 93 766 głosów.

 

ABSOLWENCI FILOLOGII POLSKIEJ

 

HANNA BANASIAK

Aktorka, polonistka i logopedka. W 1998 r. w Warszawie złożyła egzamin przed komisją egzaminacyjną ZASP dla aktorów lalkarzy i z wyróżnieniem otrzymała dyplom aktora lalkarza. W 2001 r. ukończyła na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim filologię polską w zakresie specjalności nauczycielskiej oraz dodatkowej specjalności bibliotekoznawczej, a w 2006 r. studia podyplomowe z logopedii.

W Olsztyńskim Teatrze Lalek występuje w przedstawieniach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Stworzyła znakomite role w bajkach m.in. Krawiec Niteczka, Szałapuki, Calineczka, Słowik, Pinokio, Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma, Tymoteusz wśród ptaków, Śpiąca królewna. Występowała w regionalnym spektaklu opartym na trzech baśniach Marii Zientary-Malewskiej Na Warmii... dawno, dawno temu, zauważonym na kilku festiwalach teatralnych i kilkukrotnie wyróżnionym. Gra także w przedstawieniach dla widzów dorosłych, m.in. w Balladynie, Kartotece, Żywotach świętych, czy w Historii całkiem zwyczajnej.Kilkakrotnie była nagradzana przez dyrektora Teatru Lalek za osiągniecia zawodowe – wiele spektakli, w których stworzyła ciekawe role, otrzymało prestiżowe wyróżnienia.

Była i jest koordynatorką wielu projektów teatralnych, które prowadzi z dziećmi i młodzieżą m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego  w Olsztynie, a także w wielu szkołach na terenie Olsztyna  i jego okolic, w Przedszkolu Literackim Nr 36 im. Doroty Gellner. Współpracuje z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie

Hanna Banasiak, podsumowując swoje życie zawodowe, mówi:

Połączenie literatury z żywą sztuką wystawianą na deskach teatru było, jest i będzie dla mnie  fascynującym  przeżyciem. Historia literacka przenosi się bowiem do życia. To fenomen, którego doświadczam za każdym razem podczas prób w teatrze. Premiera jest uwieńczeniem tych dwóch sztuk.

 

KRZYSZTOF BEŚKA

Absolwent olsztyńskiej polonistyki z 1996. Prozaik, dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Jego dwie pierwsze powieści, Wrzawę (2004) i Bumerang (2007), zaliczono do nurtu polskiej prozy, która w krzywym zwierciadle ukazuje nową, wolnorynkową rzeczywistość. Fabrykę frajerów (2009), wspomnienia ze szkoły wojskowej, nagrodzono „Wawrzynem” – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz „Wawrzynem Czytelników”. Autor kryminałów, m.in.: Wieczorny seans (2012), Cień na piasku (2017), a także trylogii, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Łodzi: Trzeci brzeg Styksu (2012), Pozdrowienia z Londynu (2014) i Dolina popiołów (2015), jak również rozgrywających się na Warmii i Mazurach powieści sensacyjnych Ornat z krwi (2013), Krypta Hindenburga (2015) i Konstelacja zbrodni (2017). Ma też na koncie warszawską sagę, na którą składają się m.in. powieści: Autoportret z samowarem (2015), Rikszą do nieba (2016), Spowiedź w fotoplastikonie (2017) i Przepustka do piekła (2018). Członek zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, stypendysta marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Więcej na Jego temat zob. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Be%C5%9Bka

Czas studiów wspomina następująco:

„Bez wątpienia studia ukierunkowały moje późniejsze życiowe wybory. Pracowałem w zawodzie nauczyciela jedynie dwa lata, które zresztą potraktowałem jako swego rodzaju kontynuację studiów. Opanowałem wówczas do końca zasady interpunkcji, z czym, przyznaję, miałem lekki kłopot, a także uzupełniłem lektury. Potem zostałem dziennikarzem w Warszawie, czyli wciąż miałem kontakt z żywym językiem polskim. Swego rodzaju ukoronowaniem kariery polonisty było wydanie pierwszej powieści w 2004 roku, a po niej następnych. Jestem pewien, że nie byłbym tym, kim dziś jestem, gdyby nie polonistyka. Dodajmy: olsztyńska polonistyka, która jest wcale nie gorsza od innych w kraju. Najlepszym tego dowodem jest liczba absolwentów, którzy są dziś znani, że wymienię choćby Andrzeja Bartnikowskiego, który ukończył też reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie i dziś jest dyrektorem Olsztyńskiego Teatru Lalek, Tomasza Karnowskiego, który pracuje jako operator filmowy, kręcił filmy z największymi reżyserami, m.in. z Romanem Polańskim i Andrzejem Wajdą, prozaika Mariusza Sieniewicza czy wielu olszyńskich dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, a także naukowców, którzy zostali na macierzystej uczelni”.

 

MARTA CHYŁA JANICKA

Reżyser, scenarzystka i scriptdoctor, więcej o Niej zob. tu: http://martqachyla.pl

O sobie napisała tak:

„Ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w 2009 roku (praca magisterska pt. Znak i archetyp w dramatach Witolda Gombrowicza a tradycja staropolska pod czujnym okiem profesor Krystyny Stasiewicz) ze specjalizacją teatralną.

Następnie studiowałam film animowany (2009-2016) w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (praca magisterska: Narracja i estetyka filmów Wesa Andersona), gdzie otrzymałam dyplom z wyróżnieniem.

Moje filmy animowane (m.in. Neony 2013, Dalej 2014, Ostatni pokój 2016) miały pokazy w kraju i zagranicą, były nagradzane na zagranicznych festiwalach. Najwięcej wieńców laurowych przyniósł mi mój film dyplomowy – Ostatni pokój. Otrzymał główną nagrodę za najlepsze dialogi oraz drugą nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na 2. Polish Short Film Festival 2018 w Las Vegas, nagrodę dla najlepszego filmu animowanego w kategorii filmów krótkometrażowych na 12. Austin Polish Film Festival oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na 9. Ekran Polish Film Festival w Toronto. Według recenzentów podążam konsekwentnie w ściśle określonym kierunku, biorąc pod lupę człowieka i jego relacje z innymi ludźmi.

W 2018 zostałam wyróżniona nagrodą Talent Roku 2018 przez Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka i Prezydenta Olsztyna.

Jak piszę na swojej stronie internetowej: „Bycie scenarzystą jest naturalnym wynikiem połączenia moich zainteresowań związanych z literaturą i filmem. Zawód ten wymaga kreatywności, strategii i czujnej obserwacji świata. Bardzo lubię pisać i opowiadać historie. Wiedza zdobyta na studiach literaturoznawczych i specjalizacja teatralna jest fundamentem mojej twórczej działalności.

Obecnie pracuję nad średniometrażowym, animowanym filmem She cat him w tonie dramedy, będącym wiwisekcją współczesnego małżeństwa, intymnym wycinkiem współczesnej rodziny. Film będzie obrazoburczy, niepoprawny politycznie i kipiący od dialogów, które bawią, a potem wprowadzają w melancholię na całe tygodnie. Zakończenie prac nad filmem planowane jest na grudzień 2021.

Mimo że zrezygnowałam ze specjalizacji nauczycielskiej tuż przed samym egzaminem, edukacja jest wciąż dla mnie ważna – moim zdaniem wymaga wielu fundamentalnych zmian. Zaangażowałam się w budowanie alternatywnej szkoły podstawowej w Olsztynie – należę do zespołu założycielskiego Korczakowskiej Szkoły Marzeń.

Kieruję do kandydatów na studia polonistyczne następujące słowa:

1. Zazdro!

2. Uważajcie na kawy z automatu, często jest menisk wypukły i możecie się nimi zalać”.

 

RAFAŁ MILCEWICZ

rocznik 1986, w latach 2005–2010 był studentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku filologia polska. Po zakończeniu studiów podjął pracę w gimnazjum, a później również w szkole podstawowej. Jest nie tylko nauczycielem polonistą, ale również pisarzem, tancerzem, instruktorem i choreografem.

O olsztyńskiej filologii polskiej stwierdził tak:

„Studiowanie filologii polskiej nauczyło mnie wielu rzeczy. Co oczywiste, zdecydowanie poszerzyłem swoją wiedzę na temat literaturoznawstwa i językoznawstwa, ale przede wszystkim dowiedziałem się bardzo wielu rzeczy o sobie. O sobie, to znaczy o człowieku poszukującym swojego miejsca w świecie. Bardzo często podczas zajęć z literatury różnych epok doszukiwałem się siebie w sylwetkach bohaterów literackich. Niekiedy również i w autorach poszczególnych utworów. Nasze życie, choć uwarunkowane tak wieloma zewnętrznymi czynnikami, bardzo często zupełnie niezależnymi od nas, jest tak naprawdę jedną wielką niekończącą się podróżą. Ciągłą zmianą. Nieprzerwanym odkrywaniem siebie na nowo. W coraz to nowszych i nowszych, zmieniających się okolicznościach. Odkrywanie tego, kim jesteśmy, dlaczego tacy jesteśmy, co lubimy, w czym jesteśmy dobrzy, jak możemy to wykorzystać i do czego zmierzamy. Śledząc losy bohaterów literackich, towarzysząc im w ich drogach, będąc świadkami ich wzlotów i upadków, oceniając ich postępowania, jako czytelnicy możemy dowiedzieć się o sobie samych naprawdę wiele. To niezwykłe cenne lekcje. Moim zdaniem zdecydowanie cenniejsze od tych, na których poznaje się budowę dystychu czy zasady katalogowania książek na bibliotecznych półkach.

(…) jestem przekonany, że gdziekolwiek nie poprowadzi mnie przyszłość i jakiej nowej ścieżki zawodowej nie obiorę, humanista i polonista nie umrze we mnie nigdy. To jest to, kim jestem, byłem i zawsze będę. Przez wzgląd na to myślę, że wybór filologii polskiej jako kierunku na studiach, choć nie był moim pierwotnym wyborem, to był jednak wyborem bardzo dobrym! Wyborem, którego nie żałuję. Nieważne, kim chce się być w życiu, przede wszystkim trzeba być jednak sobą. A w bycie sobą zawsze warto inwestować”.

O pierwszej powieści R. Milcewicza „Sny lazurowej wody. Czerwona wieża”, zob. np. tutaj: https://gazetaolsztynska.pl/656705,Rafal-Milcewicz-Warmia-dala-mi-to-czego-chcialem-ROZMOWA-KONKURS.html

 

MARIUSZ SIENIEWICZ

Absolwent olsztyńskiej polonistyki, pisarz, współtwórca i redaktor naczelny młodoliterackiego pisma „Portret” (w latach 1995–2002), autor ośmiu książek prozatorskich: Prababka (1999), Czwarte niebo (2003), Rebelia (2007), Miasto Szklanych Słoni (2010), Spowiedź śpiącej królewny (2012), Walizki hipochondryka (2014), Plankton (2017) oraz zbioru opowiadań Żydówek nie obsługujemy (2005). Kilka z nich zostało wysoko ocenionych przez krytykę ogólnopolską. Trzykrotnie był nominowany do Paszportu "Polityki" (Czwarte niebo, Rebelia, Żydówek nie obsługujemy), dwukrotnie - do Nagrody Literackiej Nike (Czwarte niebo, Rebelia). Dwukrotnie był laureatem Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – „Wawrzyn” (Miasto Szklanych Słoni, Walizki hipochondryka). Ogłaszał felietony na łamach „Polityki”. Był kierownikiem Sceny Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w latach 2014–2016. Od 2017 roku jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

W jego powieściach przeważa refleksja nad zagrożoną kondycją wolności we współczesnym świecie. Choć przełom polityczno-społeczno-gospodarczy roku 1989 zdezaktualizował towarzyszące starszym pokoleniom poczucie zniewolenia systemem totalitarnym, bohaterowie prozy Sieniewicza dostrzegają inne przejawy podporządkowania. Toczą swego rodzaju walkę z narzucanymi im poglądami i zachowaniami  w różnych sferach życia, a zatem upominają się o niezależność i samodecydowanie, o wolność niezdeterminowaną czynnikami zewnętrznymi.

Mariusz Sieniewicz ma swój życiowy program, który realizuje nie tylko poprzez  pisarstwo. Procesowi tworzenia literatury towarzyszą działania artystyczne, polegające na  udowadnianiu, że każdy człowiek ma prawo do wypowiadania swoich poglądów i prawo do wolności: są to m.in. spotkania z pisarzami, projekty filmowe, spektakularne wystawy czy happeningi.

Reprezentuje on typ prawdziwego humanisty, którego po części ukształtowała olsztyńska polonistyka. O studiowaniu tutaj wypowiada się w swoim stylu: „Wszak to moja Alma Mater. Matki się człowiek trzyma do końca życia, Matkę się kocha do końca. Ani WSP, ani UWM nigdy nie były moją bajkową macochą”.

 

JOANNA WILENGOWSKA

Pisarka, dziennikarka i polonistka. Przez siedem lat, w latach 1995–2002, była związana z młodoliterackim „Portretem”, który współtworzyła, prowadząc tam dział prozy. Od 2002 roku jest współpracowniczką Olsztyńskiego Oddziału Telewizji Polskiej. Zajmuje się publicystyką kulturalną, jest redaktorką (i prowadzącą) programu Informacje kulturalne będącego cotygodniowym podsumowaniem wydarzeń kulturalnych na Warmii i Mazurach. Publikowała też na łamach pism ogólnopolskich i regionalnych, np. „Portret”, „Fa-Art”, „Warmia i Mazury”, „Borussia” „VariArt” i innych. Jej proza była tłumaczona m.in. na litewski, niemiecki, węgierski.

Debiut prozatorski Wilengowskiej nastąpił w roku 1999, kiedy to w pierwszej serii „Portretu” wydała mini prozę Japońska wioska. Krótkie, kilkuzdaniowe akapity pokazywały umiejętność definiowania interesujących lapidariów, zdradzając jednocześnie niewypowiedzenie autorki: „Jedno z zajęć – pisanie ”Japońskiej wioski”. Kręcenie się w kółko, wirowanie wokół własnej osi, dreptanie” – puentuje całą książeczkę. Wilengowska bawiła się słowem, przekornie korzystała ze zużytych stereotypów, eksponowała banalność egzystencji.

Druga i dotychczas ostatnia powieść z 2006 roku to Zęby. Tytułowe Zęby stają się wielokrotnie interpretowaną formą nazywania różnych przejawów rzeczywistości. W recenzjach pojawiają się zęby jako metafora bólu istnienia, leczenia i naprawy świata, wyrywania z korzeniami (niwelowanie problemów), posługiwania się wiertłem i sączkiem do poznania rzeczywistości, dłubania w zębach.

 

ABSOLWENCI FILOLOGII ROSYJSKIEJ

 

EWA ROMANOWSKA

Absolwentka filologii wschodniosłowiańskiej działaczka społeczna, edukatorka, politolożka.

Od 2000 roku związana ze środowiskiem olsztyńskiej „Borussii” – organizacji pozarządowej działającej na rzecz budowania i rozwijania dialogu pomiędzy ludźmi różnych narodowości, kultur, wyznań czy poglądów poprzez działania edukacyjne i kulturalne. Inicjuje, tworzy i realizuje programy polskie i międzynarodowe służące rozwojowi sektora pozarządowego, wzmocnieniu samorządów i zwiększeniu partycypacji społecznej obywateli, a także rozwojowi kompetencji międzykulturowych i planowania rozwoju osobistego. Zaangażowana w rozwój współpracy transgranicznej. Od 2006 roku ogólnopolska koordynatorka programu wizyt studyjnych do Polski Study Tours to Poland dla studentów. Współtwórczyni Centrum Dialogu Międzykulturowego DOM MENDELSOHNA w Olsztynie – działającego od 2013 roku miejsca spotkań, działań, edukacji.

Od 2006 r. członkini zarządu Fundacji BORUSSIA, od 2008 r. skarbniczka Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”.

Od 2010 roku pracuje również w obszarze wsparcia indywidualnego liderów społecznych z Polski –  tutorka w Programie Liderzy PAFW Fundacji Szkoła Liderów oraz z zagranicy – od 2021 r.

Od 2014 r. działalność ekspercka – ocena wniosków grantowych w obszarze działań lokalnych i  międzynarodowych.

Tłumaczka języka rosyjskiego (od 2001) (tłumaczenia ustne i pisemne). Od 2005 r. tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Biegła sądowa, współpraca z sądami różnych instancji, prokuraturą, policją w  zakresie tłumaczeń ustnych i pisemnych z języka rosyjskiego i na język rosyjski; wykonywanie usług tłumaczeniowych na rzecz osób indywidualnych, organizacji społecznych, instytucji i firm.

Autorka m.in., publikacji:

Współpraca transgraniczna, [w:] Międzynarodowa działalność polskich organizacji pozarządowych (2002); Polski urok i brukselska biurokracja, „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”, nr 33/34, (2003); Polish-Russian transborder cooperation, [w:] Report prepared for the Stefan Batory Foundation, red. Z B. Samojłowicz, Warsaw 2004; Współpraca organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego z obwodem kaliningradzkim, [w:] Rozwój regionalny na obszarze transgranicznym północno-wschodniej Polski (współautorki: E. Kulesza, B. Samojłoiwcz) (2004); Skąd się wziął obwód kaliningradzki, „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”, nr 36; Stosunki polsko-rosyjskie. Wyzwania i trudności we współpracy [w:] Polsko-Rosyjskie Forum Pozarządowe, (2009); Das Kaliningrader Gebiet aus der Perspektive Polens: Vergangenheit, Gegenwart, Zukunft, [w:] Kaliningrad in Europa (2010); Mniejszości narodowe i etniczne w działalności i publikacjach Wspólnoty Kulturowej i Fundacji „Borussia”, [w:] Problemy stosunków polsko-niemieckich po traktacie z 1991 roku z perspektywy regionalnej, (2014).

W 2005 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna, w 2011 roku uhonorowana przez Ministra Spraw Zagranicznych odznaczeniem honorowym Bene Merito za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. W 2017 roku laureatka nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury.

 

JAROSŁAW STRYCHARSKI

Absolwent filologii wschodniosłowiańskiej (rok ukończenia 2002), doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w katedrze Literatury i Języka Rosyjskiego UWM w Olsztynie, Konsul RP.

Uczestniczył w stażach naukowych:

2001 – Rosyjska Akademia Nauk, Instytut Literatury Światowej im. A.M. Gorkiego

2001 – Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie

2002 – Państwowy Uniwersytet im. N. Łobaczewskiego w Niżnim Nowgorodzie

2003 – Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, Państwowe Muzeum Lwa Tołstoja

2013 – Białoruski Uniwersytet Państwowy

W 2012 r. ukończył Podyplomowe Studia Służby Zagranicznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 2015-2020 pracował w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie, od 28.10.2015 do 05.12.2015 czasowo oddelegowany do Konsulatu Generalnego RP w Charkowie.

Od 01.01.2019 do 31.08.2020 pełnił funkcję Kierownika Referatu ds. Polonii, Prawnych, Pomocy Konsularnej, Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej.

Od 01.09.2020 do chwili obecnej piastuje stanowisko  Konsula RP,  Kierownika Wydziału Konsularnego i Polonii w Ambasadzie RP w Erywaniu.

 W 2015 r. otrzymał Nagrodę Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej.

 

ABSOLWENCI FILOZOFII

 

PAULINA KAJDANOWICZ

Absolwentka filozofii I stopnia (2019), twórczyni formuły Teatru RAZY DWA w Bystrzycy Kłodzkiej (w której pełni rolę producentki, aktorki, scenopisarki oraz reżyserki) oraz aktorka Teatru Nowego w Częstochowie, współpracuje z "Teatrem na faktach" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

„Dzięki studiowaniu filozofii odkryłam rozmaite ścieżki myślowe oraz poszerzyłam horyzonty interpretacji świata – te doświadczenia pomagają mi rozumieć rzeczywistość, co często wykorzystuje w swojej pracy zawodowej. Filozofia pobudza do własnych działań, otwiera umysł na nowe. Ukazuje, że każdy jest kreatorem swojego życia – tworzy je tak, jak chce, musi posiadać tylko odpowiednie narzędzia. A te narzędzia w większości można odnaleźć studiując filozofię.”

 

GRZEGORZ GROMEK

Absolwent filozofii I stopnia i Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Od 2006 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza.

Najważniejsze role teatralne:

Syn – Sławomir Mrożek „Mrożek pieszo”, reż. Janusz Kijowski

Skóra – Michał Walczak „Podróż do wnętrza pokoju”, reż. Giovanny Castellanos

Woyzeck - Georg Büchner „Woyzeck”, reż. Karolina Maciejaszek

James - Mark Ravenhill „Produkt”, reż. Michał Kotański

Elling – Axel Hellstenius „Elling”, reż. Norbert Rakowski

Oracz – David Harrower „Noże w kurach”, reż. Weronika Szczawińska

Nikodem Dyzma – Taduesz Dołęga-Mostowicz „Kariera Nikodema Dyzmy”, reż. Michał Kotański

Kamajew, Ugarow – Aleksander Wampiłow „Dwadzieścia minut z aniołem”, reż. Andrzej Bartnikowski

Afro Nindża – Mateusz Pakuła „Wejście smoka”, reż. Bartosz Szydłowski 

Casanova – Bartosz Frąckowiak i Weronika Szczawińska  „Kamasutra. Studium przyjemności”, reż. Weronika Szczawińska

Ponadto występował w serialach telewizyjnych: Na Wspólnej, Złotopolscy, Miłość nad rozlewiskiem, Układ Warszawski, M jak miłość, Barwy szczęścia,  W rytmie zegara, Ojciec Mateusz, Na dobre i na złe.

 

DR EMIL STRZESZEWSKI

urodzony w Święto Niepodległości 1985 roku. W latach 2004–2009 student filozofii UWM, praca magisterska poruszająca tematy ontologiczne została napisana pod skrzydłem profesora Mieczysława Jagłowskiego. Doktorant filozofii UWM w latach 2009–2014. Praca doktorancka "Filozoficzne aspekty teorii badań literackich Michaiła Bachtina" obroniona pod kierunkiem profesora Mieczysława Jagłowskiego. W życiu zawodowym łączył filozofię i literaturę – był autorem licznych opowiadań (między innymi w „Fantastyce” – Wydaniu Specjalnym, czy „Fantasy&Science” Fiction Edycja Polska), jak i powieści/scenariuszy audio (wybrane - Ektenia, Grafitti Girl Blues, Na pękniętym białym tle). Także przez wiele lat dziennikarz i publicysta (w „Czasie Fantastyki”, „Creatio Fantastica”, „Nowa Fantastyka”, „Onet”). Obecnie jego ścieżka zawodowa potoczyła się w stronę korporacyjną. Mąż i ojciec, córki i czarnego kota. W wolnych chwilach wspinacz, szachista amator.

 

JAKUB MICHALCZENIA

Absolwent filozofii UWM. Autor monografii pod tytułem „Młody” Marks. Filozofia człowieka (Olsztyn 2011), współredaktor monografii zbiorowej pod tytułem Oblicza anarchizmu i libertarianizmu w filozofii i polityce (Olsztyn 2012). Większą część życia spędził w kolejarskim miasteczku Korsze na podwójnym pograniczu — tam, gdzie kończą się Mazury, a zaczyna Warmia, i w bliskim sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. Nagrodzony w konkursie literackim „Olsztyński Debiut 2016”. Korszakowo, czyli dziewięć obrazków napisanych w latach 2005–2006, to debiutancka książka tego autora — pierwotnie ukazała się w 2016 nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, powtórnie w 2020 roku w Korporacji Ha!art. W 2019 roku Korporacja Ha!art wydała jego drugi zbiór opowiadań — Gigusie, rozwijający wątki poruszone w Korszakowie.

 

ABSOLWENCI HISTORII

 

PAWEŁ PAPKE

Urodził się 13 lutego 1977 roku w Stargardzie Gdańskim. Poseł na Sejm RP VII kadencji. W reprezentacji Polski w latach 1996–2003 rozegrał 149 meczy, w tym 59 w Lidze Światowej, dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach Europy seniorów i dwukrotnie w mistrzostwach świata seniorów. Profesjonalną karierę sportową rozpoczął w latach licealnych w MKS MDK Warszawa pod kierunkiem trenera Wojciecha Góry. W 1992 trener Ireneusz Mazur powołał go do kadry Polski juniorów. Po czterech latach wspólnie z drużyną zdobył tytuł mistrza Europy. Rok później, czyli w 1997 roku sięgnął po tytuł mistrza świata w Bahrajnie. Pierwszym klubem seniorskim Pawła Papke był Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym zdobył pięć tytułów mistrzowskich i trzy Puchary Polski. W tym okresie na arenach europejskich wywalczył w 2000 roku trzecie miejsce w Pucharze Konfederacji, a w 2003 roku w Mediolanie zdobył brązowy medal w Lidze Mistrzów.  Mostostal-Azoty z tego okresu, prowadzony przez trenera Waldemara Wspaniałego, uważany jest za jeden z najlepszych klubów w historii polskiej, męskiej siatkówki. Poza Pawłem Papke grali wówczas: Piotr Lipiński, Robert Szczerbaniuk, Sebastian Świderski, Marek Kardos, Roland Dembończyk, Rafał Musielak, Duszan Kubica, Wojciech Serafin, Jarosław Stancelewski, Bartłomiej Soroka i Aleksander Januszkiewicz. Po siedmiu latach gry w Kędzierzynie-Koźlu, przeniósł się do PZU AZS Olsztyn, w barwach którego wywalczył kolejne cztery medale mistrzostw Polski - dwa srebrne i dwa brązowe. W 2007 Papke zdecydował się podpisać trzyletni kontrakt z ASSECO Resovią Rzeszów. W jej barwach zdobył kolejne dwa medale mistrzostw Polski. W 2010 roku Paweł Papke podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery siatkarskiej. We wrześniu 2010 roku założył szkółkę siatkarską pod nazwą Papke-Volley.

W wyborach samorządowych w 2010 roku uzyskał Mandat Radnego Miasta Olsztyna z listy Platformy Obywatelskiej. Był również opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyn, w której przekazywał młodzieży szkolnej podstawowe zasady funkcjonowania struktur samorządowych.

Jest ambasadorem Olimpiad Specjalnych - stowarzyszenia, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku w roku został wybrany posłem na Sejm RP. Aktywnie działa w komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jest również wiceprzewodniczącym podkomisji stałej do spraw największych wydarzeń sportowych w Polsce. Zasiada także w Komisji Spraw Wewnętrznych. W lutym 2015 roku został wybrany na Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Pełnił tę funkcję do 7 czerwca 2016, kiedy to nie ubiegał się o ponowny wybór. W wyborach w 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 17 376 głosów. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej i otrzymując 30 783 głosów.

 

DR KINGA RAIŃSKA

Kustosz dyplomowany. Absolwentka historii i stosunków międzynarodowych na UWM w  Olsztynie. Pracę doktorską Rady i przestrogi dla panien. Polska literatura poradnikowa okresu niewoli narodowej napisaną pod kierunkiem Pani prof. dr hab. Doroty Żołądź  - Strzelczyk, obroniła w 2011 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje życie zawodowe związała z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie zaraz po studiach rozpoczęła pracę w Dziale Historii. Pod jej opieką merytoryczną znalazły się dokumenty życia codziennego  powstałe przed 1945 r.  Jej domeną stało się kolekcjonerstwo kart pocztowych oraz fotografii związanych z regionem. W 2009 r. została kierownikiem grantu MKiDN Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach, którego głównym celem było kolekcjonowanie pamiątek i wspomnień związanych z polskimi kresami, a także ukazanie historii ludzi przesiedlonych z terenów obecnej Litwy, Ukrainy i Białorusi na tereny Warmii i Mazur, w ramach akcji repatriacyjnej oraz przybliżenie polskiej kultury, historii oraz tradycji Kresów Wschodnich. W ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia utworzyła Archiwum Historii Mówionej oraz Pracownię Digitalizacji, której została kierownikiem. Przez kilka lat była Głównym Inwentaryzatorem Zbiorów i zajmowała się całokształtem spraw związanych z dokumentacją naukową i ruchem muzealiów. Pod jej nadzorem znajdował się Centralny Magazyn Muzealiów. Pełniła także obowiązki sekretarza Komisji Wyceny i Zakupu Muzealiów. Od 5 lat jako Z-ca Dyrektora ds. Muzealnych kieruje pracami pionu merytorycznego. Do jej obowiązków należy m.in. nadzór nad polityką gromadzenia zbiorów oraz koordynacja spraw związanych z wystawami stałymi i czasowymi. Jest autorką wystaw, wielu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się historia społeczna XIX w., historia Kresów Wschodnich oraz historia kobiet.

 

DR BOGUSŁAW ROGALSKI

Historyk, politolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce, były europoseł. Od 2009 roku doradca do spraw międzynarodowych Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Ekspert do spraw Unii Europejskiej, spraw wschodnich i Kresów ze szczególnym uwzględnieniem spraw litewskich, białoruskich oraz spraw polonijnych. Doradca EKR w Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią.

Członek Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Jeden z liderów Międzynarodowego Ruchu Europa Christi. Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. Członek Polsko – Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego /Polish American Historical Association.

Swoje zainteresowania realizuje poprzez wykłady, artykuły i udzielane wywiady w mediach polskich i zagranicznych oraz wygłaszane referaty na konferencjach naukowych, takich jak w UWM z okazji „Siedemdziesięciolecia przybycia Polaków z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury”. Współautor międzynarodowej konferencji w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, na temat „Europejskich standardów ochrony praw mniejszości narodowych i etnicznych”, zorganizowanej przez Grupę EKR. Autor m.in. rozprawy „Dyskryminacja polskiej mniejszości narodowej na Litwie w latach 1991–2015”, publikacji „Legal Aspects of Autochthonic National Minorities` Rights Protection in European Union” (Prawne aspekty ochrony praw autochtonicznych mniejszości narodowych w Unii Europejskiej).

Felietonista polskiego portalu internetowego na Litwie L24.lt, komentator w Polskim Radiu Chicago, Radiu Wilno, Radiu Lwów i Radiu Maryja. Nominowany na Szeryfa Praw Dziecka za szczególny wkład w walkę o prawa dziecka (projekt UNICEF ). Uhonorowany medalem Parlamentu Europejskiego za zaangażowanie w służbie obywatelom oraz na rzecz projektu europejskiego, a także odznaczony medalem Amicus Facultatis Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

W latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego – w czasie VI kadencji członek Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Komisji Spraw Zagranicznych oraz nadzwyczajnej Komisji Parlamentu Europejskiego do zbadania sprawy wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów.

Podstawowe dziedziny badań: stosunki międzynarodowe, Polacy na Kresach, relacje polsko-litewskie ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie, historia Polonii amerykańskiej ze szczególnym uwzględnieniem lat 1944–1948 (przeprowadzona kwerenda w Polskim Instytucie Naukowym w Nowym Jorku), Parlament Europejski i Unia Europejska, polityczny i prawny aspekt roszczeń niemieckich po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Warmii i Mazur.

 

ABSOLWENCI LOGOPEDII

 

DAWID DZIARKOWSKI

 

Absolwent logopedii UWM w Olsztynie i Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Od 2015 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

2015 - Stypendium im. Andrzeja Starkiewicza; Aktorskie Odkrycie Roku 2014

Najważniejsze role:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Peter Shaffer Amadeusz, reż. Giovanny Castellanos

Peter Stockmann – Henrik Ibsen Wróg Ludu, reż. Jacek Jabrzyk

Artur - Sławomir Mrożek Tango, reż. Bartosz Zaczykiewicz

Rodion Raskolnikow - Fiodor Dostojewski Zbrodnia i kara, reż. Janusz Kijowski

Konrad - Stanisław Wyspiański Wyzwolenie, reż. Krzysztof Jasiński

Zbyszek – Gabriela  Zapolska Dulscy. Tragifarsa kołtuńska, reż. Wojciech Malajkat

Inne przedstawienia:

Czyż nie  dobija się koni? - autor: Horace McCoy, reż. Joanna Drozda

Czego nie widać - autor: Michael Frayn, reż. Tomasz Dutkiewicz

Zezowate Szczęście Jana Piszczyka

Lekarz na telefon - autor Borbála Szabó, reż. Zbigniew Brzoza

Seks, miłość i podatki – autorzy: Billy Van Zandt, Jane Milmore, reż. Tomasz Dutkiewicz

Wróg publiczny - autor: István Tasnádi, reż. Zbigniew Brzoza

Zainteresowania: fotografia, sport

Ponadto występował w serialach telewizyjnych: Klan, Na Wspólnej, Wesołowska i mediatorzy, Na sygnale, Przyjaciółki, M jak miłość, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, Na dobre i na złe, Ludzie i bogowie, Młody Piłsudski.