Filozofia

Strona kierunku: http://www.uwm.edu.pl/filozofia/

 

Efekty uczenia się dla kierunku Filozofia

1. Przyporządkowanie kierunku studiów do dziedzin/y nauki i dyscyplin/y naukowych/ej lub dziedzin/y sztuki i dyscyplin/y artystycznych/ej: kierunek przyporządkowano do dziedziny nauk humanistycznych, dyscypliny naukowej: filozofia (100%).
2. Profil kształcenia: ogólnoakademicki.

3. Poziom kształcenia i czas trwania studiów/liczba punktów ECTS: studia pierwszego stopnia – licencjackie (6 semestrów) - 180 ECTS.
4. Absolwent: jest przygotowany do podejmowania różnorodnych zawodów i ról społecznych wymagających ogólnych kwalifikacji i umiejętności dynamicznego dostosowywania się do zmieniających się zadań zawodowych.
Absolwent posiada podstawową wiedzę w zakresie, m.in.:
- podstaw warsztatu naukowego i metodologii pracy badawczej,
- historii filozofii europejskiej,
- podstawowych działów i dyscyplin filozoficznych, takich jak: ontologia, gnoseologia, antropologia filozoficzna, etyka i estetyka,
 - logiki, psychologii, umiejętności autoprezentacji, argumentacji i negocjacji.
Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie etyki i epistemologii. Rozumie zasady konkurowania w gospodarce i społeczeństwie wiedzy. Dodatkowo absolwent kierunku posiada wiedzę i umiejętności w zakresie technologii informacyjnych, podstaw przedsiębiorczości oraz kompetencje językowe na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ukończenie studiów na kierunku filozofia daje możliwości zatrudnienia w instytucjach kultury, urzędach państwowych, fundacjach, bankach i instytucjach oświatowych, redakcjach mediów wszystkich rodzajów, wydawnictwach, przedsiębiorstwach branży reklamowej, Public Relations, instytucjach usługowych oraz w jednostkach, w których wymagana jest sprawność w kontaktach interpersonalnych, umiejętność analitycznego i kreatywnego myślenia  w rozwiązywaniu problemów zawodowych,  łatwość dostosowywania się do nowych sytuacji i ról zawodowych, umiejętność argumentacji, przekonywania, negocjowania, itp. Absolwent może również podejmować samodzielną działalność gospodarczą i prowadzić ją w wybranej przez siebie dziedzinie. Absolwent posiada możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych.
4.1 Tytuł zawodowy nadawany absolwentom: licencjat.
5. Wymagania ogólne. Do uzyskania kwalifikacji pierwszego stopnia wymagane jest osiągnięcie wszystkich efektów kształcenia.

PRAKTYKA:

Praktyka zawodowa
Student zobowiązany jest do odbycia praktyki zawodowej po ukończeniu IV semestru studiów. Praktyka powinna być rozliczona do końca V semestru.
Student realizuje 80 godzin praktyki, obowiązuje go nie dłuższy niż 8-godzinny dzień pracy. Za zaliczenie praktyki student otrzymuje 3 punkty ECTS.
Praktyki mogą się odbywać w:
- instytucjach opartych na wolontariacie,
- instytucjach edukacyjnych i kulturalnych,
- wydawnictwach i środkach masowego przekazu,
- organizacjach pożytku publicznego,
- instytucjach pracujących nad pozyskiwaniem funduszy unijnych i administrujących programami unijnymi,
- instytucjach i organizacjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Podczas trwania praktyki student powinien wykazać się wiedzą i umiejętnościami odpowiednimi do powierzonego stanowiska i zadań. W ramach zadań szczegółowych student powinien poznać specyfikę instytucji, w której odbywa się praktyka i fakt ten udokumentować w dzienniku praktyk.

Cele praktyki:
a) nabycie podstawowych nawyków i umiejętności związanych z wykonywaną pracą i powierzonymi zadaniami,
b) kształtowanie odpowiedniego stosunku do zawodu i obowiązków z nim związanych,
c) konfrontowanie wiedzy teoretycznej z zakresu specjalności zawodowej z rzeczywistością.

Praktyka podlega obowiązkowemu zaliczeniu. Po odbyciu praktyki student przedkłada opiekunowi praktyk dokumentację - dziennik praktyk i pisemną opinię zakładowego opiekuna praktyk.

EFEKTY UCZENIA SIĘ:

Wiedza:

W1 – Zna ogólne zasady i uwarunkowania przedsiębiorczości, wynikające z wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.

W2 – Ma podstawową wiedzę o ekonomicznych aspektach produkcji, usług, wymiany dóbr i konsumpcji; rozumie relacje między rynkiem a zachowaniami społecznymi, zjawiskami kulturowymi oraz zmianami środowiskowymi i klimatycznymi.

Umiejętności:

U1 – Formułuje własne rozwiązania sytuacji problemowych i zawodowych w praktyce. U2 –na płaszczyźnie zawodowej skutecznie komunikuje się z przedstawicielami innych dyscyplin i profesji;

U3 –  Samodzielnie i zespołowo tworzy innowacyjne projekty, planuje i podejmuje ich realizację.

Kompetencje społeczne:

K1 – Zna zakres posiadanej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się, rozwoju zawodowego i rozszerzania kompetencji

K2 –  Współdziała i pracuje w grupie przyjmując w niej określone role i ma świadomość odpowiedzialności za następstwa działań własnych i zespołowych

K3 – Rozumie odpowiedzialność za powodzenie własnych działań

zawodowych oraz projektowanie własnej ścieżki rozwoju zawodowego