Spotkanie autorskie z Danielą Dröscher w dniu 13 maja 2024 r.

Serdecznie zapraszam na spotkanie z niemiecką pisarką Danielą Dröscher w poniedziałek o 16.45 (aula 37). Wprawdzie na Wydziale wiszą plakaty, ale chciałam osobiście się przypomnieć – również w imieniu naszej lektorki DAAD dr Mai Nemere, która to spotkanie zainicjowała i poprowadzi. Basia Sapała to sprawnie przetłumaczy. Plakat w wersji cyfrowej można wykorzystać na naszej stronie IL (lub przesłać do ewentualnych zainteresowanych). Poniżej garść informacji o autorce i jej książce:  

 Daniela Dröscher urodziła się w 1977 roku, wychowała się w Nadrenii-Palatynacie, obecnie mieszka w Berlinie. Pisze prozę, eseje oraz sztuki teatralne. Studiowała germanistykę, filozofię i anglistykę w Trier i Londynie, pracę doktorską w dziedzinie medioznawstwa obroniła na Uniwersytecie Poczdamskim, a dyplom z „Pisania Scenicznego" – na Uniwersytecie w Grazu. Jej debiutancka powieść „Die Lichter des George Psalmanazar" ukazała się w 2009 roku, następnie opublikowała zbiór opowiadań pt. „Gloria" oraz powieść „Pola".  Otrzymała nagrodę im. Anny Seghers oraz im. Roberta Gernhardta, była stypendystką Niemieckiego Funduszu Literackiego. Jej powieść „Lügen über meine Mutter" [Kłamstwa o mojej matce] w 2022 roku znalazła się na krótkiej liście Niemieckiej Nagrody Książkowej. 

„Lügen über meine Mutter" [Kłamstwa o mojej matce] Danieli Dröscher topowieść o dorastaniu w rodzinie, w której wszystko kręci się wokół tematu nadwagi matki. Czy ta piękna, stanowcza i nieprzewidywalna kobieta jest zbyt gruba? Czy powinna szybko schudnąć? Tak, powinna, ponieważ taką decyzję podjął jej mąż, a ona musi się z tym mierzyć dzień po dniu.

„Kłamstwa o mojej matce" niesie podwójne przesłanie. Jest to opowieść o dzieciństwie w zachodnioniemieckiej prowincji lat 80-ych XX wieku, na które coraz większy wpływ wywiera natrętna myśl ojca, że nadwaga żony jest przyczyną wszystkich jego porażek: braku awansu zawodowego i społecznego oraz szacunku wśród wiejskiej społeczności. Jest to również inspekcja zdarzeń tamtych lat z dzisiejszej perspektywy: Co naprawdę się wówczas wydarzyło? Co zostało zatajone, co zakłamano? I jak się przedstawiają szerzej rozumiane powiązania, związki ze społecznością, która na nas wywiera wpływ, niezależnie od naszej woli.

Daniela Dröscher dobitnie i szczerze przedstawia „sztukę kameralną" na łonie rodziny, a swojej dziecięcej bohaterce pozwala jeszcze raz przeżyć te dramaty. Autorka napisała wzruszającą i mądrą powieść o subtelnej przemocy, ale również o odpowiedzialności i opiekuńczości. Przede wszystkim jest to tragikomiczna książka o silnej kobiecie, która nie ustaje w walce o granice swojej wolności.