Zaproszenie do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej pt. Propaganda Polski Ludowej w okresie stalinowskim (1944-1956)
Organizatorzy: Katedra Historii Polski oraz Pracownia Badań nad Historią PRL Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Termin: czerwiec 2025
Propaganda polityczna występowała przez cały okres istnienia tzw. Polski Ludowej zamykający się w latach 1944-1989 (Rzeczpospolita Polska 1944-1952, Polska Rzeczpospolita Ludowa 1952-1989) stanowiąc jeden z głównych instrumentów sprawowania władzy przez partię komunistyczną. Jednak szczególnie agresywną i nachalną propagandę opartą na wzorcach sowieckich stosowano w latach 1944-1956. Jednym z najważniejszych zadań działań propagandowych było kształtowanie postaw społecznych milionów Polaków zgodnie z oczekiwaniami władz komunistycznych poczynając od dzieci i młodzieży szkolnej, a kończąc na reszcie społeczeństwa. Faktycznie były to działania zmierzające do zniewolenia społeczeństwa polskiego.
Dostrzegając wagę i znaczenie tego zagadnienia zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej na temat roli, znaczenia i charakterystyki propagandy politycznej w pierwszym okresie powojennym w latach 1944-1956, zarówno w wymiarze ogólnopolskim, jak też regionalnym. Toteż do udziału w konferencji oprócz historyków zapraszamy również politologów, medioznawców, językoznawców, historyków literatury, socjologów oraz specjalistów z zakresu sztuk plastycznych. Referaty wygłoszone podczas konferencji będą wydane drukiem w wydawnictwie UWM.
Przesyłając zgłoszenia do udziału w konferencji, jednocześnie prosimy o krótką informację o autorach referatów, przy czym zastrzegamy sobie wybór tematów zgłaszanych wystąpień. Na zgłoszenia czekamy do końca stycznia 2025 r. Tytuły proponowanych wystąpień wraz z krótkim uzasadnieniem proszę zgłaszać na adres: witold.gieszczynski@uwm.edu.pl
Przykładowo proponujemy podejmowanie niżej wymienionych zagadnień:
- struktury aparatu propagandowego w powojennej Polsce,
- tzw. nowomowa: język propagandy politycznej okresu stalinowskiego,
- rola i znaczenie cenzury prewencyjnej,
- działalność propagandowa związana z realizacją planu sześcioletniego (przemysł, rolnictwo),
- przyjaźń z ZSRR (np. działalność Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej),
- obraz wroga w propagandzie (opozycja polityczna, zbrojne podziemie niepodległościowe),
- indoktrynacja dzieci i młodzieży (szkoły, uniwersytety, organizacje młodzieżowe),
- rola prasy w działaniach propagandowych,
- propaganda w filmie, teatrze, audycjach radiowych oraz sporcie,
- Polska Kronika Filmowa i jej rola w działaniach propagandowych,
- propaganda władz PRL: kult wodza
- malarstwo, rzeźba, plakat w służbie propagandy politycznej,
- przykłady propagandowej twórczości literackiej (poezja, powieści produkcyjne tzw. produkcyjniaki),
- propaganda antykościelna,
- „Ziemie Odzyskane” w propagandzie pierwszych lat powojennych
- propagandowy charakter obchodów świąt „wniesionych” przez władze komunistyczne, np. 1 Maja, 22 Lipca, 7 października (święto MO i SB) czy kolejnych rocznic rewolucji październikowej.
Komitet naukowy konferencji:
prof. dr hab. Norbert Kasparek (przewodniczący)
dr hab. prof. UWM Witold Gieszczyński
dr hab. prof. UWM Radosław Gross