KATEDRA DZIENNIKARSTWA
pok. 319, tel. (089) 524 57 48
magdalena.szydlowska@uwm.edu.pl
ORCID https://orcid.org/0000-0002-6197-8876
Baza Wiedzy UWM Profil osoby – Magdalena Katarzyna Szydłowska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (uwm.edu.pl)
Stopień naukowy
doktorat 2012 r. : praca "Od Ekspozytury Polskiego Radia do Radia Olsztyn S. A. (1952-1993)" napisana pod kierunkiem dr hab. Zbigniewa Anculewicza, prof. UWM
magister: Tadeusz Józef Chamski. Życie i poglądy. Praca napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Szostakowskiego i prof. dr hab. Sławomira Kalembki, 1994 r.
Dyscyplina
Nauki o Komunikacji Społecznej i Mediach
Zainteresowania naukowe
radioznawstwo, historii radia, historia mediów, media lokalne i regionalne, gatunki dziennikarskie ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu i reportażu radiowego
Funkcje
Członkini Kierunkowego Zespołu ds. Promocji
Członkini Kapituły Nagrody SDP im. Seweryna Pieniężnego
Opiekunka Radiowego Koła Naukowego „Eter”
Granty i staże
Członkini zespołu badawczego realizującego projekt „Związki kultur pamięci w dawnych Prusach wschodnich po 1945 r. Analiza porównawcza na przykładzie Olsztyna i Kłajpedy po II wojnie światowej”.
Dziennikarka Radio na 103 ( miejski oddział Radia Olsztyn) - dziennikarka i reporterka w latach 1994-1995,
Dziennikarka radiowa związana z rozgłośnią Polskiego Radia Olsztyn w latach 1992-2018,
Autorka i współautorka wielu audycji, magazynów: Krajobrazy, Akapit, Historiusz, Wieczór Autorski, Tableau Radia Olsztyn, Regionalny Informator Kulturalny, Bliskie Spotkania, Tygodnik Aktualności Kulturalnych, Między nami, Niedziela Odkrywców, Noc z muzyką, Codzienność, Rewia Książek, Zwierzęta i Ludzie i inne.
Autorka i współautorka seriali, dokumentów i reportaży o tematyce historycznej, społecznej i kulturalnej: Sławne kobiety w historii, Warmińskie Kapliczki, Sybiracy, Dzieje Domu Polskiego, Byłem kobietą, Matka, Cud, Zamki Warmii i Mazur, Pałace i dwory.
Od 2005 współpraca Radio UWM FM
Audycje Spektrum, Echosonda, Recepta na reportaż; audycje studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, realizowane w ramach przedmiotu Wstęp do dziennikarstwa radiowego
Radio Łódź- (2000r.) korespondentka
Polskie Radio Bis-(1996-1997) korespondentka
Prowadzone przedmioty:
Wstęp do dziennikarstwa radiowego; Reportaż radiowy w teorii i praktyce; Warsztat reportera radiowego; Źródło w pracy dziennikarza radiowego; Feature jako gatunek radiowy; Reportaż i dokument radiowy.