Podsumowanie Studenckiego Grantu Rektora

„Projekt to zamierzone działanie wykonane z całego serca (…)” .

William Kilpatrick

 

5 czerwca 2024 roku podsumowaliśmy kolejny projekt realizowany w Katedrze Literatury i Języka Rosyjskiego, któremu, bez wątpienia, oddaliśmy całe serce.

Projekt Studenckiego Koła Slawistycznego „Świat w ruchu, czyli (nie)ludzka mobilność. Wokół fenomenu migracji” otrzymał dofinansowanie w V edycji konkursu Studencki Grant Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

Przedsięwzięcie miało na celu przybliżenie odbiorcom problematyki szeroko rozumianej migracji i przedstawienie jej oczami studentów. Projekt wpisuje się w badania prowadzone w Katedrze Literatury i Języka Rosyjskiego, która oferuje unikalną w skali kraju tematykę zajęć z emigrantologii.

24 października 2023 r. przewodniczący koła – Michał Arsoba (student III roku filologii rosyjskiej) zaprezentował projekt na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „(E)migracja – Pamięć kulturowa – Tożsamość kulturowa” organizowanej przez Instytut Literaturoznawstwa UWM oraz Université Jean Moulin – Lyon 3 we współpracy z Komisją Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów, której sekretarzem jest prof. dr hab. Iwona A. Ndiaye.

Projekt „Świat w ruchu, czyli (nie)ludzka mobilność. Wokół fenomenu migracji” to przedsięwzięcie wieloetapowe i interdyscyplinarne, które przewidywało różne formy pracy. Jednym z etapów realizowanego grantu był miedzy innymi wyjazd studyjny studentów oraz pracowników KLiJR do Muzeum Emigracji w Gdyni (https://wh.uwm.edu.pl/klw/aktualnosci/wyjazd-studyjny-do-muzeum-emigracji-w-gdyni).

27 maja 2024 r. w ramach projektu odbyło się seminarium naukowe, podczas którego studenci zaprezentowali referaty związane z migracją. Wysłuchaliśmy prac o Stereotypach migrantów funkcjonujących w społeczeństwie rosyjskim i polskim, o Syberii w II połowie XIX w. jako domu polskiego emigranta a nie tylko „więzieniu bez dachu”, ale były też referaty dotyczące twórczości rosyjskich emigrantów (https://wh.uwm.edu.pl/klw/aktualnosci/studenckie-seminarium-naukowe).

Od 29 lutego do 26 maja 2024 w ramach projektu był przeprowadzony konkurs „Świat w ruchu, czyli (nie)ludzka mobilność. Wokół fenomenu migracji” dla studentów oraz uczniów szkół średnich (https://wh.uwm.edu.pl/klw/aktualnosci/konkurs).

5 czerwca 2024 r. miało miejsce jego rozstrzygnięcie.

 

Nagrodzeni i wyróżnieni to:

Wyróżnienie: Anna Łapińska, zdjęcie „Bocian”

I miejsce: Dawid Koterwas, zdjęcie “Przeszkody na Drodze”: „zdjęcie przedstawia metaforyczny obraz przeszkód, które napotykają migranci. Metalowa siatka na pierwszym planie symbolizuje bariery, z którymi muszą się zmierzyć, podczas gdy rozmyty las za nią symbolizuje nieznane i często niegościnne środowisko, do którego dążą. Monochromatyczna paleta podkreśla uniwersalność i ponadczasowość wyzwań migracyjnych, a gra światła i cienia oddaje złożoność emocjonalną podróży w poszukiwaniu lepszego życia”.

Wyróżnienie: Patrycja Resel, ilustracja „Podróż po nowe życie”

I miejsce: Gabriela Olszewska, obraz „My – Lampiony”

Wyróżnienie: Magda Wentowska, plakat „Kortowo – warto tu przyBYĆ”: „praca przedstawia uroki pięknego Kortowa, do którego niedawno się wprowadziłam jako studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku filozofia”.

Wyróżnienie: Patryk Ćwirko, plakat „Emigracja”: „przedstawia moje pierwsze skojarzenia z hasłem “migracja”, umieszczone na tle przestrzeni kosmicznej”.

III miejsce: Karolina Rutkowska, wiersz „Moja niezapominajka”

II miejsce: Zuzanna Skuza, wiersz „Niewiadome”

I miejsce: Patrycja Resel, wiersz „Ból tęsknoty”

Wyróżnienie: Michał Arsoba, Syberia w II połowie XIX w. jako dom polskiego emigranta a nie tylko „więzienie bez dachu” – krótki szkic: „praca stanowi krótki szkic naukowy przedstawiający rozważania na temat Syberii jako miejsca migracji Polaków w II połowie XIX w.”

I miejsce: Mateusz Szyszka, Stereotypy migrantów funkcjonujące w społeczeństwie rosyjskim i polskim: „W niniejszej pracy przedstawiony został stereotyp migranta funkcjonujący w społeczeństwie rosyjskim i polskim, zbadany na podstawie wywiadów internetowych Какживутмигрантыв России, чемобернулсядлянихкоронавируси какиестереотипына самомделеневерны; Стереотипымигрантов / ПочемуонимешаютадаптироватьсявРоссии? oraz „Ci cholerni ciapaci”. Gdyby polscy rasiści wiedzieli, skąd wzięło się słowo „ciapaty”, raczej nigdy by go nie użyli.

I miejsce: Marta Kogut, Wojciech Cylka, film „American dream”: „historia opowiedziana z perspektywy migranta, który zrozumiał, że kwestie finansowe nie zrekompensują tęsknoty za rodziną”.

W foyer Auli Teatralnej, do 30 czerwca, można obejrzeć wystawę prac konkursowych.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku i obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: https://www.facebook.com/rus.human.olsztyn/.

Wkrótce udostępnimy także link do strony internetowej poświęconej projektowi, którą stworzyli studenci III FR wraz z prof. dr hab. I.A. Ndiaye.

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz dziękujemy za nadesłane prace i udział w projekcie!

To była kolejna piękna przygoda:)

 

Joanna Olechno-Wasiluk

Opiekun Studenckiego Koła Slawistycznego