Podsumowanie konferencji "A Passage to India – Centenary Revaluations"

W dniach 24-26 czerwca 2024 roku gościliśmy na naszym Wydziale uczestników międzynarodowej Konferencji, pt. A Passage to India – Centenary Revaluations. Organizatorami wydarzenia byli Katedra Literatur i Kultur Anglojęzycznych (Instytut Literaturoznawstwa, WH), reprezentowana przez dr Annę Kwiatkowską oraz, gościnnie, dr Elizę Gładkowską (WNS, UWM), Uniwersytet Warszawski, reprezentowany przez prof. Krzysztofa Fordońskiego oraz International E. M. Forster Society, reprezentowane przez wspomnianych wyżej prof. Fordońskiego (Przewodniczący) i dr Kwiatkowską (Sekretarz).

Konferencja odbyła się w formie hybrydowej – część osób, które nie mogły przyjechać, miały możliwość wcześniejszego przesłania nagranych wystąpień, do których można było zadawać pytania podczas sesji Q&A (zorganizowanej za pomocą TEAMS), a dodatkowo wszyscy uczestnicy i członkowie Towarzystwa IEMFS mogli przysłuchiwać się obradom, ponieważ całe wydarzenie było dostępne w internecie na kanale youtube w czasie rzeczywistym (streaming).

Konferencja była celebracją działalności naukowej i pisarskiej E. M. Forstera, a także okazją do spotkania się badaczy zajmujących się życiem i twórczości tego pisarza. Podczas trzech dni goście z całego świata (Indie, Wielka Brytania, USA, Kanada, Hong-Kong, Japonia, Tajwan, Szwecja, Włochy, Turcja, Francja, Irlandia, Algieria, Węgry) przedstawili wiele niezwykle ciekawych referatów, które inicjowały równie interesujące dyskusje. Szczególną uwagę, co oczywiste, poświęcono powieści Forstera A Passage to India [„Droga do Indii”], ostatniej opublikowanej za jego życia, która ukazała się dokładnie sto lat temu, w czerwcu 1924. Książka ta potwierdziła pozycję Forstera jako jednego z wiodących pisarzy swoich czasów. Od czasu jej pierwszego wydania, A Passage to India była czterokrotnie zaadaptowana na potrzeby audycji radiowej, trzykrotnie jako przedstawienie teatralne, a raz na potrzeby programu  telewizyjnego. Powieść ta doczekała się także ekranizacji filmowej – na dużym ekranie pojawiła się w 1984 roku za sprawą Davida Leana. Nie więc dziwnego, iż A Passage to India, już od prawie wieku jest przedmiotem akademickiej dyskusji. W związku z tym spotkanie, z jednej strony, miało na celu kontynuację tej dyskusji, a z drugiej było próbą podsumowania tego, co wydarzyło się wokół forsterowskiego tekstu w czasie, który minął od publikacji powieści. Konferencja stworzyła przestrzeń, w której spotkały się różne perspektywy badawcze, a pisarstwo Forstera omawiane było w różnorodnym kontekście. Próbowano też patrzeć w przyszłość i zastanawiać się nad nowym znaczeniem powieści A Passage to India. Podsumowując, było to niezmiernie inspirujące spotkanie, które udowodniło, że teksty E. M. Forstera ją ponadczasowe.